SQLSaturday 689

Prague, Czechia

PASS SQLSaturday is a free training event for professionals who use the Microsoft data platform. These community events offer content across data management, cloud and hybrid architecture, analytics, business intelligence, AI, and more. This event will be held on Oct 21 2017 at DOX, Poupětova 1, Prague, Hlavní Mesto Praha, 17000, Czechia

Register Now

Sháníme Sponzory! - We Call for Sponsors!

 


Scroll down for English version

SQL Saturday je celodenní mezinárodní konference se zaměřením na Microsoft Data Platform (SQL Server). Akce je organizována pod záštitou lokální organizace PASS a do Prahy přiváží světové odborníky doplněné o české experty již podruhé. Těšit se opět můžete na dvacet nabitých přednášek rozdělených do tří základních tracků:

  • Business Intelligence & Analytics
  • Database
  • Development

Finální agendu jsme vybrali jako to nejlepší z více než 80 zaslaných abstraktů!

 

Konference se přesouvá do prostor centra pro současné umění – DOX. Unikátní prostory s jedinečnou atmosférou bývalé drážní továrny nabídnou dostatek místa nejen pro každou z přednášek, ale i pro nezbytný networking.


 

 

Registrace

Díky našim sponzorům je akce pro účastníky zcela bezplatná. Neváhejte proto a registrujte se už nyní – počet míst je limitovaný.

 

Pre-conference školení 

V pátek 20.října pořádáme pre-conf training, v jehož rámci máte jedinečnou možnost se do hloubky seznámit s jednou konkrétní technologií. Připraveny jsou:

Registrace na precons je je možná pouze přes eventbrite.

 

Sponzoři 

Máte zájem sponzorovat SQL Saturday v Praze? Stačí si jen vybrat sponzorský balíček a přihlásit se! 


After-party

Oficiální část programu končí sice před 18:00, nicméně akce pokračuje až pozdních hodin v nedalekém Cross Clubu, kde budte moci využít i během konference nasbírané pivní volňásky!

 


(font SQL Saturday nepodporuje českou diakritiku, proto prosím omluvte sníženou kvalitu češtiny ;-) 


 

Welcome to SQLSaturday Prague!

SQL Saturday is a training event for SQL Server professionals and those wanting to learn about SQL Server. It is organized in cooperation by international and Czech PASS and brings world and Czech leading industry experts to Prague again after one year.

Why should you join?

1) Excellent Sessions 
Check the sessions out! We are proud that we were able to attract so many excellent speakers and SQL Server professionals from the whole world. We have many advanced and deep dive sessions, so we are going to learn a lot!

Tracks are divided into three overloaded tracks:

  • Business Intelligence & Analytics
  • Database
  • Development

 Such a shame that just one can be seen in one moment...

2) Entrance fee

Admittance to this event is free, all costs are covered by donations and sponsorship. Big thanks to them!

3) Location

This time we will meet in Center for Contemporary Art DOX – a former factory producing wagons and locomotives located inside historical meatpacking district in Prague Holesovice (one of the coolest neighborhoods in Europe). DOX offers absolutely unique atmosphere – great for learning and networking.