SQLSaturday 914

Torun, Poland

PASS SQLSaturday is a free training event for professionals who use the Microsoft data platform. These community events offer content across data management, cloud and hybrid architecture, analytics, business intelligence, AI, and more. This event will be held on Sep 28 2019 at Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wydział Matematyki i Informatyki, , ul. Chopina 12/18, Torun, Kuyavian-Pomeranian Voivodeship, 87-100, Poland

Register Now

Pre-Conference Workshops

Friday, September 27th

REGISTRATION FORM
Prices:
- 444 PLN + 23% VAT - until 31 August
- 666 PLN + 23% VAT - from 01
September

PreConf #1: Scenariusze zaawansowanej analizy danych z Azure Databricks
Paweł Potasiński, Paweł Kruczkowski

   Usługa Azure Databricks, ochrzczona przez niektórych jako „Spark na sterydach”, jest obecnie jedną z najwszechstronniejszych usług dostępnych w chmurze firmy Microsoft. Dzięki prostemu i intuicyjnemu interfejsowi Databricks stwarza możliwość „demokratyzacji” zaawansowanej analityki w organizacji. Każdy analityk może, na żądanie i w bardzo krótkim czasie, uruchomić dedykowany klaster obliczeniowy, dokonać analiz i obliczeń przy użyciu czterech języków (SQL, Python, R, Scala), wdrożyć zaawansowane procesy przetwarzania danych - od ETL, poprzez analitykę ad-hoc , do uczenia maszynowego. Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z typowymi scenariuszami użycia Azure Databricks, ze szczególnym uwzględnieniem zaawansowanej analityki danych prowadzonej na dużych zbiorach danych. Po warsztatach uczestnicy będą umieli pracować z Azure Databricks i przeprowadzać własne analizy.

Sesja w języku polskim

PreConf #2 PL: T-SQL na co dzień
Bartosz Ratajczyk, Hubert Kobierzewski
Pracujesz z SQL Server na codzień. Nie masz problemów z pisaniem procedur, funkcji, czy złożonych zapytań. A mimo to uważasz, że przydałoby się poszerzyć nieco wiedzę, ale tak bez skakania na głęboką wodę w odmęty trace flags, silnika in-memory, czy CLR. Jeśli chcesz dowiedzieć się
• co znaczą te wszystkie znaczki w planach zapytań i jak to czytać
• o różnicach między CTE, podzapytaniami, podzapytaniami skorelowanymi
• że kursory są złe, poza przypadkami kiedy nie są (i co to za przypadki)
• że obsługa błędów jednak się przydaje i jak ją poprawnie zastosować
• o zaletach APPLY
• i niekoniecznie zaletach niejawnej konwersji
• jak zachowuje się NULL i dlaczego nie zawsze tak samo
• jak budować analityczne zapytania agregujące za pomocą ROLLUP, CUBE czy GROUPING SETS
 
to zapraszamy Cię na całodniowy warsztat z T-SQL w roli głównej. Oprócz solidnej dawki wiedzy rozwiążesz z nami kilka zadań, dzięki którym wzbogacisz swój warsztat T-SQLowy.

Zagadnienia:
• Czytanie planów wykonania
• Optymalizacja kursorów
• Wywoływanie i obsługa błędów
•CTE i podzapytania
• NULL
• niejawna konwersja i precyzja
• TSQL dla OLAP

Dla kogo:
Osoby, które już pracują z SQL Server jakiś czas, poruszają się raczej w zakresie nieskomplikowanych zapytań, podstawowych funkcji i procedur i chcą wejść na nieco wyższy poziom

PreConf #3: Cykl życia i rozwoju Baz Danych za pomocą SSDT i DACFx
Marek Maśko
   W dzisiejszych czasach poprawne zarządzanie kodem źródłowym baz danych staje się coraz bardziej istotne dla coraz większej ilości przedsiębiorstw. Ciągle zwiększająca się liczba zespołów podejmuje decyzję o tym by rozwijane bazy danych traktować dokładnie w taki sam sposób jak kod źródłowy rozwijanej aplikacji. Dotyczy to przechowywania kodu, jego walidacji, budowania, testowania oraz wdrażania.

Nie jest to jednak trywialne zagadnienie… Bazy danych różnią się od aplikacji tym, że mają stan - są to nasze dane. I to właśnie te dane są najważniejsze. Bazy nie można, tak jak aplikacji, po prostu podmienić na nowszą wersję. Zmiany należy wgrywać ostrożnie, w dobrze zdefiniowany sposób, tak by nie narazić się na nawet najmniejsze ryzyko ich utraty.

W celu ułatwienia tego skomplikowanego zadnia Microsoft stworzył Data-Tier Application Framework (DACFx) oraz SQL Server Data Tools (SSDT). Narzędzia, które pozwalają na zorganizowane przechowywanie kodu źródłowego w systemie kontroli wersji, jego walidację, testowanie i wdrażanie. Podczas warsztatów zaprezentuję Wam jak wykorzystywać te narzędzia do pracy z kodem nowych jak i istniejących baz danych. Przećwiczymy razem jak pracować z projektami nowymi i prostymi, jak i tymi bardziej skomplikowanymi. Opowiem Wam również jak radzić sobie z nieoczywistymi problemami takimi jak "customizacje" czy złożone zależności pomiędzy obiektami. Następnie będziemy pisać testy jednostkowe i modyfikować logikę wdrażania zmian tak by spełniała nasze potrzeby. Jeśli czas pozwoli to zademonstruję również jak przechowywać JOBy bazodanowe oraz jak wykorzystywać statyczną analizę kodu w celu walidacji poprawności naszego projektu. Finalnie, podzielę się z Wami niezawodnym procesem wdrażania zmian, który udało mi się wypracować przez lata pracy nad dotychczasowymi projektami.

Forma warsztatów
Warsztaty będą miały formę zajęć przy komputerach, na których uczestnicy wspólnie z prowadzącym będą wykonywać praktyczne ćwiczenia. Należy przynieść własny laptop z systemem operacyjnym Windows z zainstalowanym:
• Visual Studio 2019 (edycja Community lub wyższa) z SQL Server Data Tools,
• SQL Server 2017 edycja Developer,
• PowerShell 5.0.

Sesja w języku polskim

PreConf #4 : Język DAX od kuchnipraktycznie i wydajnie 
Jakub Bilski, Kamil Słomka

   Data Analysis Expressions (DAX) brzmi bardzo groźnie, w praktyce bywa wręcz niebezpieczny. Stanowi bowiem potężną broń w arsenale analityka, która dość często okazuje się mieczem obusiecznym. Proste scenariusze biznesowe, proste kalkulacje, a suma całkowita się nie zgadza, agregacje nie mają większego sensu, a wydajność? Kto by się martwił wydajnością, gdy cała reszta nie działa?

W trakcie warsztatu przedstawimy kilka scenariuszy wyjętych bezpośrednio z naszego doświadczenia oraz uczulimy na czyhające pułapki. Przeanalizujemy wybrane problemy pod względem nieoczekiwanych błędów, wydajności oraz obranego rozwiązania. Przekonamy uczestników, że pisanie poprawnych formuł to kwestia trzymania się podstawowych reguł oraz zrozumienia jak działa kontekst zapytania.
Pokażemy oraz wyjaśnimy:
• jak podejść do modelowania danych by zoptymalizować późniejsze zawiłości związane z kodem DAX
• jaki wpływ na nasze zapytania mają zaawansowane aspekty języka DAX, które dość często umykają naszej uwadze
• czym właściwie jest wydajność zapytania DAX, jak ją mierzyć oraz ile tak naprawdę jesteśmy w stanie zyskać, gdy będziemy mieli ją na uwadze
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które chcą dowiedzieć się jak przy pomocy narzędzia Power BI wycisnąć z danych jak najwięcej wykorzystując w tym celu język DAX. Spotkanie ma charakter warsztatowy, dlatego przygotujcie się na dzień pełen przykładów podpartych dobrymi i złymi praktykami z życia wziętymi!

Sesja w języku polskim

PreConf #5 : Praktyczne uczenie maszynowe
Damian Widera

Warsztat jest przygotowany dla wszystkich, którzy chcą poznać lub pogłębić wiedzę z zakresu Machine Learning. W trakcie warsztatu poznasz różne typy uczenia maszynowego oraz dowiesz się, w jakich przypadkach naleze je użyć. Zobaczysz, jak działają algorytmy klasyfikacji I regresji (dla uczenia nadzorowanego) oraz jak możemy  użyć algorytmów klastrujących (dla uczenia nienadzorowanego). Zapoznasz się także z metodami  automatycznej optymalizacji modeli uczenia maszynowego.

Czego się nauczysz:

• Z jakich kroków składa się proces uczenia maszynowego
• Jak należy przygotować dane przed rozpoczęciem analizy
• Jak należy budować modele dla konkrentych klas problemów 
• Jak należy wybrać najlepszy (optymalny) model
• Jak dokonać oceny jakości modelu
• Jak wdrożyć model I używać go produkcyjnie

Dla kogo jest ten warsztat:
Warsztat jest skierowany zarówno dla osób początkujących posiadających pewne doświadczenie programistyczne, jak i dla zaawansaowanych programsitów szukających swojej drogi w kierunku uczenia maszynowego. Nie jest wymagane wykształcenie wyższe kierunkowe z matematyki, ale ogólna wiedza oraz rozumienie matematyki jest jak najbardziej na miejscu.
Obowiązkowo trzeba po prostu lubić dane!


Sesja w języku polskim

_______________________________________________________________________________________________________

Conference

Saturday, September 28th 

PL: Zapraszamy na SQLSaturday Toruń 2019
(English version below)

Na koniec września w Toruniu, mieście Mikołaja Kopernika, odbędzie się czwarta w polsce, a pierwsza w Toruniu konferencja SQLSaturday.
Jest to organizowana na całym świecie społecznościowa konferencja poświęcona platformie danych Microsoft.
Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Data Community Poland, społeczność działająca od ponad dziesięciu lat w największych miastach Polski. Data Community Poland jest tym samym stowarzyszeniem, które organizuje największą w tej części Europy konferencję poświęconą w całości platformie Microsoft, tj. SQLDay.
SQLSaturday Toruń odbędzie się w gościnnych progach Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Harmonogram

27 września, piątek - Warsztaty
Całodniowe warsztaty prowadzone przez najlepszych z najlepszych ekspertów z branży.
28 września, sobota
Kilkanaście sesji technicznych, podzielonych na cztery ścieżki, prowadzone przez światowych i polskich ekspertów.
Udział w konferencji to nie tylko możliwość wysłuchania interesujących sesji. To także okazja na spotkanie starych i poznanie nowych znajomych. Jest to również szansa na wygranie nagród przygotowanych przez sponsorów.

Toruń – miasto Mikołaja Kopernika

Toruń to miasto o ciekawym położeniu geograficznym, znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim - prawobrzeżną częścią leży na Pomorzu, lewobrzeżną natomiast na Kujawach. Jako jedno z najstarszych miast polskich w 1997 roku toruński zespół staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.


Zarys Historyczny:
Na terenie obecnego miasta już w okresie IX-XIII wieku funkcjonował gród toruński, jednak początek współczesnemu miastu dali Krzyżacy w 1230 roku. Prawa miejskie Toruń uzyskał 28 grudnia 1233r. Niespełna 200 lat później, 1 lutego 1411r. w Toruniu zawarto I traktat toruński, który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką. W 1457 roku Toruń wszedł w skład państwa polskiego.
W XVI w przyjaciel i uczeń Mikołaja Kopernika Georg Joachim Rheticus (Retyk) pisał:
„Toruń od dawna dostatecznie sławny z targów, teraz zaś prawdziwie dzięki swojemu wychowankowi a mojemu nauczycielowi”

Toruń jest miastem gdzie urodził się i mieszkał Mikołaj Kopernik (Nicolaus Copernicus 1473-1543) - astronom, matematyk, ekonomista, lekarz, duchowny - wszechstronny człowiek renesansu, największy i najbardziej znany torunianin, jeden z najwybitniejszych naukowców w dziejach ludzkości.
Kopernik był przede wszystkim astronomem - wprowadził do nauki nowożytnej teorię heliocentryczną, co dokonało przełomu i wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych w dziejach ludzkości, nazywaną przewrotem kopernikańskim - ale wsławił się też w związku z innymi dziedzinami nauki.


Zobacz krótki film o naszym mieście: https://www.youtube.com/watch?v=l_O8NafeaRU

Dojazd:
Toruń położony jest o 50km od najbliższego lotniska w Bydgoszczy, które oferuje nam bezpośrednie połączenia do Wielkiej Brytanii i Ukrainy oraz codzienne połączenia z Frankrurtem nad Menem, skąd możemy polecieć wszędzie.
Odległość od innych lotnisk:

Czasy przejazdów samochodem i pociągiem z Bydgoszczy, Poznania, Gdańska i Warszawy zebrane są w poniższej tabeli:

 

 

 

 

EN: Welcome to SQLSaturday Torun 2019

PASS and Data Community Poland invite you to Torun for the fourth Polish edition of SQLSaturday. The conference venue will be the Nicolaus Copernicus University, ul. Chopina 12/18.
The organizer is Data Community Poland, a community that has been around for over ten years in major Polish cities. The same association is the organizer of other event - SQLDay, the largest data-related conference in this part of Europe.

Schedule
Friday, September 27th - Pre-Conference Workshops

Full-day workshops, delivered by the best of the best experts in the industry.
Saturday, September 28th
Technical sessions spread across four paths, delivered by global and Polish experts.

Our conference is not only the opportunity to attend interesting sessions. It is also a chance to meet old and new friends and win prizes funded by sponsors.

Toruń - the city of Nicolaus Copernicus

Toruń is a city with an interesting geographical location, located in the Kuyavian-Pomeranian Voivodeship - the right-bank part lies in Pomerania, and the left-bank part in Kujawy. As one of the oldest Polish cities in 1997, the Toruń Old Town complex was included in the UNESCO World Cultural Heritage List.

Historical overview:
In the area of the present city, the Toruń stronghold functioned in the period from the 9th to the 13th century, however the Teutonic Knights gave the beginning of the modern city in 1230. Toruń was granted city rights on December 28, 1233. Less than 200 years later, on February 1, 1411. in Torun the first treaty of Toruń was concluded, which ended the great Polish-Teutonic war. In 1457 Toruń became a part of the Polish state.

In the sixteenth century, friend and student of Nicholas Copernicus - Georg Joachim Rheticus (Retyk) wrote:
“Toruń has long been sufficiently famous for its fairs, but now it is truly thanks to his pupil and my teacher”

Toruń is a city where Nicolaus Copernicus (1473-1543)  was born and lived - astronomer, mathematician, economist, doctor, cleric - a versatile Renaissance man, the largest and best known Torunian, one of the greatest scientists in the history of mankind.

Copernicus was above all an astronomer - he introduced the heliocentric theory to modern science, which made the breakthrough and triggered one of the most important scientific revolutions in the history of humanity, called the Copernican revolution - but he also became famous in connection with other fields of science.

See a short film about our city:https://www.youtube.com/watch?v=l_O8NafeaRU

Communication:
Toruń is located 50 km from the nearest airport in Bydgoszcz, which offers direct connections to Great Britain and Ukraine and daily connections with Frankrurt on the Main, where we can fly everywhere.
Distance from other airports:

The times of journeys by car and train from Bydgoszcz, Poznań, Gdańsk and Warsaw are collected in the table below:

 

Event Location

Event news

Discount code to PASS Summit 2019 Read More

Neuca sp. z o.o. is the official sponsor of SQLSaturday #914 Toruń conference! Read More

Schedule of Sessions Posted for SQLSaturday Toruń Read More

Contact

Profile Image

Contact The Organizer

Send Message

XML Icon

XML Feed

Access event's XML feed

View Feed

Connect With Us


What is a PASS SQLSaturday?

PASS SQLSaturdays are local events organized by PASS community members around the world. PASS is a not-for-profit association for data professionals who leverage the Microsoft Data Platform, offering interactive learning built by community and guided by trusted data experts.

Back to Top cage-aids
cage-aids
cage-aids
cage-aids